Näpunäited gaasiga grillimiseks

MIKS KASUTADA GAASIGRILLI?

  • Grill läheb kiiresti kuumaks.
  • Toidu maitse tuleb paremini esile.
  • Temperatuuri saab hõlpsasti reguleerida.
  • Gaasigrill tekitab vähem suitsu kui söegrill.
  • Gaasigrilli on lihtne puhastada ja see ei tekita keskkonnale kahjulikke söejäätmeid.
  • Komposiitballoon võimaldab teil jälgida ballooni gaasitaset.
  • Grillgaas on lihtsasti kättesaadav ja kestab kauem – 5 kg gaasiballoon võimaldab teil grillida 10 korda kauem kui 3 kg sütt.

OHUTUSE MEELESPEA

Ärge asetage ballooni grilli alla grillimise ajaks
Kui gaasiballoon pole kuuma temperatuuri eest kaitstud, võib kaitseventiil avaneda ja põhjustada gaasilekke. Sellepärast ei tohi ballooni asetada grilli alla ega kohta, kus temperatuur võib tõusta üle 65 °C, näiteks klaasitud rõdule või autosse otsese päikesevalguse kätte.

Kontrollige, ega seadmed ei leki
Õnnetusi põhjustavad kõige sagedamini lekked. Kasutage seebivett või AGA gaasilekke tuvastamise aerosooli, veendumaks, et seade ega selle voolikud ja liitmikud ei leki. AGASOL vedelgaasile on lisatud spetsiaalselt toidu lõhnaainet võimaliku kaasilekke tundmiseks.

Sulgege ventiil
Kui te gaasiseadet ei kasuta, sulgege alati ventiil, et vältida gaasileket.

Hoidke ballooni püstasendis
Gaasiballoonil on kaitseventiil, mis hoiab tulekahju korral ära ballooni purunemise. Et ventiil töötaks korralikult, peab balloon olema püstasendis nii selle käsitsemise kui ka hoiustamise ajal.

Veenduge, et rõhk oleks õige
Kasutage rõhuregulaatorit, et tagada gaasiseadme õige rõhk. Kodumajapidamises peab kasutama 30-megabaarist madalrõhuregulaatorit.

Tagage hea õhuvahetus
1 kg grillgaasi põlemine tarbib kokku 12 m³ õhku. Sellepärast tuleb tagada grillimiskohas hea õhuvahetus.

KUI PALJU GRILLGAASI ON VAJA?

  • Grilli gaasitarve on otseselt seotud selle võimsusega.
  • Mida suurem ja võimsam on grill, seda rohkem gaasi see tarvitab.
  • Gaasitarve sõltub ka grilli materjalist: malmrestid ja -plaadid kuumenevad aeglasemalt.

GRILLI PUHASTAMINE

  • Kasutage grillresti puhastamiseks korralikku grilliharja.
  • Puhastage grill kohe pärast selle kasutamist, kui see on veel kuum. Kui hakkate grilli puhastama pärast jahtumist, nõuab see rohkem aega ja suuremat pingutust.
  • Enne kui asetate toidu grillile, õlitage resti näiteks päevalille- või rapsiõliga. Ärge kasutage oliiviõli, kuna see võib rääsuda.

GRILLIMISE NIPID

  • Valige õrn liha.
    Grillimiseks sobivad hästi seisnud veisefilee ning loomupäraselt pehme kana- ja sealiha. Liha käsitsemisel ei tohi unustada hügieeni: ärge laske toorestel ja küpsetatud toiduainetel kokku puutuda ning ärge käsitsege neid samade söögiriistadega ega samal pinnal.
  • Marineerimine teeb liha pehmeks ja annab maitset
    Liha saab pehmendada marineerimisega. Mida väiksem on liha rasvasisaldus, seda olulisem on seda korralikult marineerida. Eelmaitsestatud ja -marineeritud grill-liha on grillimiseks turvaline valik, kuid marinaade saab hõlpsasti valmistada ka ise.
  • Leidke õige ajastus
    Toiduainete küpsemise aeg on erinev. Sellepärast tuleks leida õige grillimisrütm, alustades kauem valmivatest toiduainetest. Kõige kindlam viis varrastel grillimiseks on kasutada ainult üht toiduainet. Kauem valmivad toiduained võib ka enne grillimist valmis küpsetada.

  • Enne grillimist
    Enne grillimist laske lihal soojeneda toatemperatuurile, et ei toimuks järsku temperatuuri muutust. Nii saavutate kauni pruuni värvuse ja tagate ühtlase küpsemise. Pühkige marinaad enne liha pealt ära, et see ei läheks kõrbema ega tilguks grillile. Pruunista liha alguses kõrgemal kuumusel ühelt küljelt ja siis teiselt küljelt. Lihalõiku ehk steiki võiks keerata vaid 1 kord; samas šašlõkki, ribi ja toorvorste võid keerata ka mitu korda.
  • Grillimisaeg
    1–1,5 cm paksuse lihalõigu või -tüki keskmine grillimisaeg on 5–10 minutit. Valmimisaeg võib erineda olenevalt kasutatavast grillist. Valget liha, nt linnu- ja sealiha, tuleb grillida seni, kuni see on hästi läbi küpsenud. Kella jälgimise asemel võite liha küpsust kontrollida hambatiku abil. Kui valgest lihast tilkuv mahl on läbipaistev, on liha läbiküpsenud. Veiseliha ei pea aga tingimata läbi küpsetama. Lihalõike ei tohi grillimise ajal liiga tihti ümber keerata, sest muidu võib lihamahl välja joosta. Laske lihalõigul segamatult ühel küljel küpseda. Kui liha hakkab mahla välja ajama, on lõik ümberpööramiseks valmis. Nii saate keskmise küpsusega liha. Kui soovite, et lihalõik oleks läbi küpsenud, grillige seda pisut kauem.
  • Kõige parema tulemuse saavutate järelkuumuse abil
    Lihalõikude küpsetamine järelkuumuses muudab liha õrnaks: grillige lihalõik kiirelt ja laske sel mõnda aega küpseda fooliumisse mässituna grilli järelkuumuses. Foolium tuleb kasuks ka siis, kui soovite, et teie sealihalõigud või -kael oleksid pehmed ja korralikult läbi küpsenud – eriti kui kasutate võimsat grilli. Mida valgem liha, seda ettevaatlikumalt tuleks seda grillida: kas madalal kuumusel või fooliumisse mässituna.
  • Mahlane tulemus eelküpsetuse abil
    Kanapoolkoibi ja -kintse tasub enne maitsestamist ja grillimist ahjus küpsetada, välja arvatud siis, kui teie grilliga saab hõlpsasti ka moorida. Eelküpsetus annab mahlase tulemuse, kui te grillite suuri lihatükke, näiteks sisefileed. Grillimine annab eelküpsetatud lihale kauni välimuse ja suurepärase maitse.
  • Lisage sool viimasena
    Sool imeb lihast mahla välja, mistõttu tuleks see lisada kõige viimasena. Marinaadid ja eri maitseainesegud sisaldavad palju soola. Sellepärast pole tavaliselt vaja soola üldse lisada.